23
září
XXV. Karlštejnské vinobraní 2023
so 23. 9. 2023 – ne 24. 9. 2023
Náš TIP
Dvacátý pátý ročník Karlštejnského vinobraní svědčí o tradici a oblíbenosti této dvoudenní slavnosti nejen vína a kulinářských zážitků. Vstupem historickou branou do uzavřené části městyse se návštěvník přenese do doby dávno minulé, do 14. století „otce vlasti“ Karla IV. Bohatý dvoudenní program potěší malé i velké diváky na hradě i v podhradí do pozdních večerních hodin. Vyvrcholením každého dne je zahájení a slavnostní historický průvod od vinic na hrad v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., jeho chotí Eliškou Pomořanskou a doprovodem císařského dvora. Cestu k hradu lemují dobové stánky s ukázkami historických řemesel, návštěvníci ochutnají burčák a karlštejnská vína z vinic, které založil sám Karel IV. Vstupné na sobotu 250,-Kč (předprodej 200,-Kč) a na neděli 200,-Kč (předprodej 150,-Kč). Děti do 15 let, návštěvníci v historických kostýmech a ZTP a ZTP/P i s doprovodem mají vstup zdarma.
23
září
Keltský den
so 23. 9. 2023 (14:00 – 22:00)
Náš TIP
Keltský den se koná v areálu hradu. Akce začíná ve 14:00 hodin pohádkou pro děti, končí ve 22:00 ohnivou show. Dále vystoupí několik kapel a také taneční skupina Simly Dance. Doprovodný program a občerstvení zajištěno. Vstup je 50 Kč. pro seniory a děti zdarma.
30
září
Bitka o Bratislavu 2023
so 30. 9. 2023 (od 10:00)
Náš TIP
30. Septembra 2023 sa v bratislavskom Sade Janka Kráľa uskutoční kultúrno-historický festival Bitka o Bratislavu. Hlavnou časťou jeho programu bude rekonštrukcia vojenského konfliktu z obdobia prvej polovice 17. storočia, zasadená do prostredia historického Uhorska. Ako vždy sa môžete tešiť na historický tábor, ukážky dobového života, ukážky regimentov, dobový sprievod cez Staré Mesto, živú hudbu a samozrejme na Bitku o Bratislavu – rekonštrukciu barokovej vojenskej zrážky z roku 1619. V tomto ročníku sa presunieme v čase do roku 1619 – pôjde o rekonštrukciu bitky, respektíve krátkeho obliehania, ktoré sa odohralo pred bránami mesta ktoré sa odohralo pred bránami mesta 14. októbra 1619. Gabriel Bethlen, organizátor druhého povstania uhorských stavov proti katolíckym Habsburgovcom, v tom čase ovládal celé zvyšné Horné Uhorsko a v ceste na Viedeň mu stála už iba Bratislava. Po nerovnom boji presila Bethlenovych mužov dobyla pozície cisárskych vojakov a ten víťazne vtiahol do Bratislavy, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu. Vstup na podujatie je zadarmo.

Inzerce

Pražská hudební skupina ERGO byla založena před více jak 30 lety.
Skupina finančně podporuje činnost serveru Sermiri.cz