Kulturní akce
19
červenec
Náš TIP
Třeboň opět přivítá Jakuba Krčína, jednoho z nejslavnějších rybníkářů. Na 24 hodin bude propuštěn z pekla a to znamená pořádnou slávu, od pátečního večera až po sobotní noc. Tradiční HISTORICKÉ SLAVNOSTI JAKUBA KRČÍNA se letos konají ve dnech 19.–20. července. Vše začíná Krčínovým příjezdem z pekla v doprovodu čertů a ohňového představení. Na Masarykově náměstí budete svědky bitek šermířských skupin, zaposloucháte se do dobové hudby a shlédnete renesanční tance. Každým rokem se náměstí promění ve středověké tržiště. Druhá scéna se odehrává v zámeckém parku a je určena především dětem, které tu mohou prožít například den v renesanci, šermířskou školu, boje s hadrovými bijáky, střelbu z kuše, stánky s řemesly i středověké písně a tance. Podrobný program se ještě tvoří a bude včas zveřejněn. Pořadatelem slavností je odbor kultury a cestovního ruchu Města Třeboň. Na všechny akce je vstup zdarma. Změna programu vyhrazena.
19
červenec
Náš TIP
Jen na jeden den bývá každoročně proslulý třeboňský rybníkář Jakub Krčín propouštěn z pekla a o to větší oslava to musí být! V historicky laděném programu se již tradičně představují skupiny historického šermu a tance, děti zabaví loutkové pohádky, kejklíř, sokolník, ukázky řemesel nebo historické soutěžení. Nedílnou součástí slavností jsou také koncerty, řemeslný trh a slavnostní průvody městem. Závěrečný noční loučový průvod vede na hráz rybníka Svět, kde se loučíme s Jakubem Krčínem. Slavnosti jsou zakončeny ohňostrojem, odpalovaným nad hladinou Světa. Akci pořádá město Třeboň. Vstup zdarma.
20
červenec
Náš TIP
V letošním roce jsou městské trhy organizovány v těchto termínech: 30. 03. 2024 Velikonoční trh 20. 04. 2024 Jarní trh s koštem vín 25. 05. 2024 Otevírání lázeňské sezóny s trhem 08. 06. 2024 Letní trh 20. 07. 2024 Historické slavnosti Jakuba Krčína s trhem 03. 08. 2024 Lázeňská Třeboň s trhem 10. 08. 2024 Myslivecká Třeboň s trhem 07. 09. 2024 Vinobraní s trhem 28. 09. 2024 Svatováclavské slavnosti s trhem 09. 11. 2024 Svatomartinský trh 30. 11. 2024 Třeboň plná andělů s rozsvícením stromu a adventním trhem
27
červenec
Historický festival Mrač 27.7.2024
so 27. 7. 2024 (13:00 – 22:00)
Náš TIP
8. ročník historického festivalu, který započne otevřením tržiště a opět přinese dvě zuřivé bitvy, kde se dočkáte pokračování příběhu z roku loňského, šermířský turnaj o ceny, středověkou kapelu, fakíra Dragona a jeho Dragons fire show, metalovou kapelu Metanoon i akrobatickou ohňovou show skupiny Novus Origo a Synů bouře. Dále vystoupí Alchymista Bavor a uvidíte ukázku práva útrpného kata Martina. Samozřejmostí bude dobové tržiště, atrakce pro děti, dětská bitva a chutné občerstvení. Budeme se na Vás všechny těšit v létě v Mrači u tvrze!
9
srpen
XIV. Jemnická bitva
pá 9. 8. 2024 – so 10. 8. 2024
Náš TIP
Již čtrnáctý ročník bitvy v Jemnici. Zámecký park opět poskytne útočiště stovkám šermířů, kteří se utkají v odpolední bitvě. Letošní ročník nás příběhem zavede do 10. století do dob, kdy se Anglie, jak ji dnes známe, dělila na několik království. Podíváme se spolu do království Northrumbrie a budeme svědky bitvy o pevnost Bebbanburg, kterou se jako součást svého rodinného dědictví bude snažit získat náš hrdina, válečník - Sas a Dán, Uhtred se svou armádou. Program tradičně začne už v pátek večer koncertem. V sobotním odpoledním programu se představí tanečnice, šermíři, alchymista, fakír a další. Akci zakončíme ohnivým gala večerem.
10
srpen
Veligrad 2024 - Boj o hradiště
so 10. 8. 2024 – ne 11. 8. 2024
Náš TIP
Devatenáctý ročník našeho velkomoravského festivalu je tady a tradičně se uskuteční v areálu Archeoskanzenu Modrá. Během tohoto víkendu se můžete vrátit do doby Velké Moravy. Těšit se můžete na bojové ukázky, řemesla, lukostřelbu, dobové tržiště, soutěže pro děti i dospělé a mnoho dalších. Vrcholem sobotního i nedělního programu bude rekonstrukce velkomoravské bitvy. Proto neváhejte a přijďte s námi Velkou Moravu zažít na vlastní kůži.
24
srpen
Císařský den v Kadani 2024
so 24. 8. 2024 (10:00 – 22:00)
Náš TIP
Nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den, kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba a pouliční divadlo. Vydejte se do Kadaně v sobotu 28. srpna. Uskuteční se tam Císařský den, připomínající rok 1367 a návštěvu římského císaře a krále českého Karla IV. Od 10 dopoledne se návštěvníci mohou těšit nejen na krále Karla a jeho družinu, ale také na řadu dobových vystoupení a slavnostní průvod, který na Císařský den dorazí v 14 hodin. Program probíhá zároveň na několika místech. Na Mírovém náměstí probíhá celý den historický jarmark s dobovými stánky. K vidění jsou zde tradiční řemesla a na velkém pódiu bude bohatý program, zakončený velkolepým ohňostrojem. Na městských hradbách si děti mohou projít Sedmero rytířských ctností. Smetanovy sady patří rytířskému ležení, ke kterému patří jezdecké a sokolnické ukázky, netradiční hry pro malé i velké a turnaj v lukostřelbě.

Inzerce