Hry a hračky malých aristokratů

stálé expozice | výstavy | pro děti | přidáno pořadatelem akcí Národní památkový ústav
Výběrový prohlídkový okruh. Výstava hraček šlechtických dětí z depozitářů hradů a zámků.

Výběrový okruh. Hračky provázejí člověka odnepaměti. Ať už si je vyráběli v dávných dobách lidé doma z kostí, ze dřeva a hlíny, později z papíru, provázků a kousků látek, vždycky byly hračky nejcennějším dětským majetkem. Vznikaly zmenšeniny lidí a zvířat, hospodářského náčiní, nádobí, zbroje a zbraní. Z nalezených středověkých keramických figurek je patrné, že byly vyráběny hromadně pomocí dřevěných forem jako část produkce tehdejších řemeslnických dílen. Nejstarší písemný doklad o naprosto samostatném výrobci hraček je z roku 1413 a váže se k výrobě dřevěných loutek v Norimberku. Zprvu individuální výroba přešla do řemeslnických dílen, až se nakonec rozvinula ve specializovaný a vysoce prosperující průmysl, který kopíroval vývoj společnosti a technického pokroku. Prostřednictvím hraček se děti učily poznávat svět dospělých a začleňovat se do něho, šlechtické děti se hrou odmalička připravovaly na svou úlohu v rodině a ve společnosti.

Výstava her a hraček na zámku v Hořovicích se po dlouhých letech dočkala zasloužené proměny. Byla přesunuta do prostor bývalé zámecké kuchyně, které dají často velmi vzácným exponátům ten pravý lesk a zaslouženou pozornost. Nenechte se mýlit, výstava není určena výhradně pro děti. I dospělí si jistě přijdou na své a zavzpomínají na milé vzpomínky ze svého dětství, protože v každém z nás zůstává kousek dítěte. Během prohlídky si prohlédnete hračky určené jak pro šlechtu, tak i pro běžné měšťanské děti.

Hned ve vstupní místnosti vás čeká jeden z nejvzácnějších exponátů celé výstavy – domeček pro panenky z majetku rodiny Valdštejnů, pocházející ze 17. století. Zjistíte, že ne každý domeček pro panenky byl určený k tomu, aby si s ním někdo hrál, nebo na něj dokonce sahal. Jednalo se o vzácná umělecká díla, na kterých se podíleli nejlepší řemeslníci té doby, jako byli malíři, skláři a stříbrníci. Domečky byli často vzácnou součástí rodinného majetku, který se v ženské linii dědil někdy až do počátku 20. století. Představovaly dokonalé zmenšeniny skutečných domů a domácností, a to včetně těch nejmenších detailů,

První část výstavy je věnovaná malým slečnám a jejich největším zálibám – tedy panenkám a vším, co s nimi souviselo. Najdete tu tedy i nábytek, porcelán a nádobí všeho druhu. Od sběratelských rarit, jako je nábytek z neglazovaného porcelánu nebo stříbra či miniaturní nádobí vyrobené v míšeňské porcelánce, až po věci určené pro běžné používání, jako jsou funkční sporáčky, měděné nádobí nebo miniaturní funkční splachovací toaleta. Panenky byly původně vyráběny z vosku nebo porcelánu, mohly mít mrkací skleněné oči nebo pravé vlasy. Za pozornosti stojí i šaty na panenky z 18. století ručně vyšívané stříbrnými a zlatými nitěmi a zdobené imitacemi drahých kamenů. Samozřejmě nezapomínáme ani na všeobecně oblíbené „plyšáky“ nebo na venkovní hry, jako je kroket nebo badminton.

V další části se zaměříme na mladé pány, kteří byli odmala vychováváni pro vojenskou nebo diplomatickou kariéru a bylo třeba u nich rozvíjet logické myšlení a strategii. K tomu jim sloužilo nepřeberné množství deskových her a hlavolamů, které většinou pocházely z Asie. Uvidíte zde například čínskou hru mah- jong, skládající se ze 144 bambusových kamenů podobných našemu dominu. K mužské zábavě samozřejmě patřily i hazardní hry, jako ruleta, nebo karty, které zde najdete v několika velikostech, tvarech a variacích. Prostorovou představivost, manuální zručnost a fantazii pak rozvíjely různé stavebnice, ať už kamenné, dřevěné nebo kovové. Zajímavostí pro návštěvníky jistě bude laterna magika, která promítala miniaturní obrázky ze skleněných destiček. Dozvíte se, že historie věhlasných skládacích obrázků – puzzle – sahá až do 2. poloviny 18. století a původně se jednalo o vyučovací pomůcku v britských školách, nebo velmi zajímavou legendu o vzniku šachů a jejich ceně pro vynálezce, Sissu Ibn Dahira.

No a nakonec uděláme radost malým i velkým milovníkům vláčků. Celou místnost věnujeme rozměrnému modelu kolejiště s detailně propracovanou krajinou, lokomotivami a soupravami.
Prohlídka volná s dozorem, reprodukovaný výklad, tištěné texty.
Vstupenky k zakoupení v pokladně zámku.

Pořadatel akce

Hořovice (nový zámek), tel. 311 512 479, horovice@npu.cz

Hořovice (nový zámek)
okres Beroun, Středočeský kraj

Zámek ve správě Národního památkového ústavu
Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. V 18. a 19. st. klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.
[zdroj hrady.cz]
kliknutím zobrazíte polohu na Mapy.cz
oficiální web
Mapy.cz
Google Maps
Hrady.cz
Castles.cz
Wikipedia
Facebook

Inzerce

Náhodné video