stálá expozice | přidáno pořadatelem akcí
Národní památkový ústavZ důvodu nařízení vlády kvůli koronaviru, může být akce zrušena, ověřte si prosím na oficiálním webu akce.
Prohlídkovou trasu zámku tvoří celkem 21 místností, mezi nimiž naleznete jak společenské a reprezentativní sály, tak i soukromé pokoje jednotlivých členů rodiny říšských svobodných pánů Dalbergů.
V dubnu, květnu, září a říjnu vyráží poslední prohlídka v 16:00.
V červnu, červenci a srpnu vyráží poslední prohlídka v 17:00.
Přízemí severního křídla zámku sloužilo k reprezentaci a přijímání návštěv. V rozlehlém sále předků se dochovaly renesanční klenby a zařízení, instalované do těcho prostor tehdejšími majiteli z rodu Dalbergů v 19. století. Pozoruhodná je rodinná portrétní galerie, kterou tvoří dvojportréty ve sdružených rámech a tři desítky jednotlivých portrétů členů rodu a jejich příbuzných. K historii rodu se vztahuje velký obraz s výjevem pasování rytířů a vyobrazení zříceniny hradu Dalburgu ve společenském sále. Výzdoba velké jídelny si uchovala mnohé z podoby vtištěné jí na konci 18. století příslušníky rodu Osteinů. V gotickém sále si návštěvníci mohou prohlédnout nástěnné malby z roku 1818 od J. Altmanna.
Na dolní arkádě je vystavena část přírodovědných sbírek shromážděných Friedrichem Ferdinandem Dalbergem († 1908). V roce 2015 zde byla dokončena obnova nástěnných maleb z období kolem roku 1909. Následující velká hala se schodištěm je výsledkem klasicistní přestavby zámku provedené podle plánu architekta Karla Schleppse ve 30. letech 19. století a je vynikající ukázkou tohoto uměleckého slohu u nás.
Expozice v prvním patře prošla náročnou rekonstrukcí. Jednotlivým místostem se vrátila podoba z počátku 20. století, včetně původních tapet. V roce 2011 byly zrekonstruovány pokoje barona Friedricha F. Dalberga, známého ornitologa a mineraloga. Vedle rodinných portrétů a fotografií je zde umístěna část Friedrichovy sbírky motýlů, minerálů a vycpaných ptáků.
Součástí prohlídkové trasy jsou také dvě unikátní knihovny. Starší byla vybudována ve 30. letech 19. století a z této doby se dochovaly původní skříně s přibližně 7 tisíci svazků knih. Velká zámecká knihovna je pozdně secesní – její zařízení vyhotovila podle návrhu vídeňského architekta Hanse Prutschera dačická firma Leixner & syn. Je zde uloženo na 17 tisíc knih z různých vědních oborů, beletrie a časopisů.
Obytné pokoje za velkou knihovnou byly v roce 2012 rekonstruovány, a to včetně původních papírových tapet a nábytku skrývaného po léta v depozitářích. Návštěvníky zaujme především intimní budoár a vedlejší společenský pokoj. Malou jídelnu v patře užívala rodina Dalbergů při běžném stolování, zatímco velká jídelna v přízemí sloužila při oficiálních příležitostech. V zadní části severního křídla se nacházela ložnice, kterou obývala Karolina Dalbergová (1874–1935), matka posledních dvou členů rodu Dalbergů, Josefa a Johanna. Po smrti svého manžela v roce 1914 užívala i sousední prostory jako pracovnu s předpokojem, v němž byl instalován nezbytný toaletní kout. Z těchto prostor se do přízemí schází po nově zrekonstruovaném dřevěném klasicistním schodišti, které tvoří skromný pandán k okázalé schodišťové hale.
Dačice (zámek), tel. +420 384 420 246,
dvorakova.kristyna@npu.cz