Prohlídka grabštejnského sídla (základní okruh)

stálá expozice | přidáno pořadatelem akcí Národní památkový ústav
Z důvodu nařízení vlády kvůli koronaviru, může být akce zrušena, ověřte si prosím na oficiálním webu akce.
Základní okruh vám představí nejen historii hradu, ale také jeho uměleckou a architektonickou výjimečnost. Prohlídka vede historickými interiéry od 16. do 19. století, zavítá i do kaple sv. Barbory a do archeologické expozice.
Vážení návštěvníci,
v roce 2021 probíhá na malém nádvoří velká rekonstrukce. Proto jsme letos přistoupili k netradičně řešené prohlídkové trase, která spojuje původně dva samostatné okruhy. Ačkoli v letošní sezóně zůstane zcela uzavřena hradní věž, věříme, že speciálně připravená prohlídka vám i tak nabídne skvělý zážitek.
Děkujeme za pochopení.
Co vás čeká?
S průvodcem se vydáte na prohlídku hradu, která začíná vyprávěním o posledních majitelích panství - rodině Clam- Gallasů - poznáte nejen jednotlivé osobnosti hraběcího rodu, ale také se podíváte na osudy Grabštejna v nešťastném 20. století.
Prohlídka pokračuje výletem do hlubších dějin hradu, do poloviny 16. století. Navštívíte obdivovanou kapli sv. Barbory a společenské i soukromé prostory Jiřího Mehla ze Střelic, muže, který je iniciátorem přestavby Grabštejna do podoby jakou znáte dnes.
Na závěr vás průvodce zavede do muzejně koncipovaných expozic, které se věnují archeologii a stavební historii hradu.
Upozornění pro rezervované skupiny:
K ohlášení výpravy a zakoupení vstupenky se dostavte k pokladně nejpozději 15 minut před dohodnutým časem začátku prohlídky. Pokud tak z jakéhokoliv důvodu neučiníte, nebude Vám nadále rezervován vstup do hradu.

prosíme, mějte u sebe potvrzení o testování/ samotestování/ očkování/ prodělání nemoci covid19. Pro prohlídky, ve kterých je nad 20 osob platí povinnost prokázat bezinfekčnost.
Nadále platí povinnost mít nasazený po celou dobu prohlídky v interiérech respirátor, a to bez ohledu na prokázání bezinfekčnosti.
Děkujeme, že jste s námi a pomáháte nám s bezproblémovým chodem návštěvnického provozu.

Pořadatel akce

Grabštejn (hrad), tel. +420 482 724 301, grabstejn@npu.cz

Grabštejn (hrad)
okres Liberec, Liberecký kraj

Zámek stojí na místě hradu z 11. století. Po dobytí Mikulášem z Kašperka se mění na husitskou pevnost. V roce 1562 přestaven na renesanční zámek. Klasicistní úpravy nastaly v roce 1818. Po r. 1945 využíván armádou, poté ponechán chátrání. Od r. 1992 je postupně rekonstruován.
[zdroj hrady.cz]
kliknutím zobrazíte polohu na Mapy.cz
oficiální web
Mapy.cz
Google Maps
Hrady.cz
Castles.cz
Wikipedia
Facebook