Panský lesní úřad
představuje jeden z úřadů panské správy, jenž v areálu sídlily od 17. století.
Stříbrokomora
sousedila se starou jídelnou a se Zaječím sálem a jak praví sám název, bylo v této místnosti v několika truhlách uloženo stříbrné nádobí. Sříbro chystal na stůl, čistil a opatroval tzv. stříbrník, který v této místnosti i spával.
Zaječí pokoj
je ozdoben v Evropě ojedinělými motivy převráceného světa. Jsou to výjevy ze světa zajíců, kteří přebrali vládu nad světem po lidech: Útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, Bitva zajíců se psy, Oslavy zaječího vítězství, Lov lidí a Hostina královského zaječího páru.
Venušin sál
je příkladem renesanční obliby a znalosti antické mytologie. Mimo ústřední fresky Venuše a Adonise jsou na stropě zachyceny protiklady lidských vlastností.
Císařský pokoj
je nejhonosnější místností bučovického zámku. Název je odvozen od bust 4 římských císařů. V lunetách kleneb je plně plastická štuková výzdoba připisovaná rudolfinskému dvornímu sochaři Hansi Montovi. Malby na stropě všechny čerpají námět z Homérovy Odyssey
Vstupní místnost
byla zařízena a zdobena velmi skromně, aby o to více vynikl vstup do přepychového Císařského pokoje.
Ptačí sál
někdy také zvaný Černý sál navozuje atmosféru lehké pergoly a své jméno získal podle vymalovaných ptáků v klenebních zrcadlech. Plastiky Dia na orlu a Dia s Lédou jsou opět připisované Hansi Montovi. Na manýristických obrazech jsou opět náměty z antické mytologie, múzy a bůh Merkur.
Sál smyslů
je nazván podle maleb v klenbě, kde je pět lidských smyslů personifikovaných ženskými postavami a zvířaty. Výmalba je motivovaná rytinami Raffaela Sadelera.
Barokní kaple
byla postavena z popudu Kateřina z Lichtensteina, rozené z Boskovic; dokončena byla v roce 1637 a je zasvěcena nanebevzetí panny Marie. Autorem bohaté štukové výzdoby je Bernardo Bianki.
Státní zámek Bučovice, telefon: 517- 383- 135, e-mail:
bucovice@brno.npu.cz